Tipy na výlet

Doubice je obec ležící na rozhraní Českého Švýcarska a Lužických hor. Skládá ze dvou částí – Staré a Nové Doubice, které jsou propojeny zástavbou s četnými lidovými stavbami. Nyní zde žije asi 102 stálých obyvatel oproti 19. století, kdy tu žilo 1300 lidí. Okolí Doubic nabízí bezpočet vycházek do krásných lesů v CHKO Lužické hory i v národním parku České Švýcarsko. Koberec lesů a skal je rozložen západně od obce desítky kilometrů přes hranici s Německem až k Labi a skýtá jedno z přírodně nejcennějších území střední Evropy.
V obci se nachází šest restauračních zařízení.

Kam za kulturou
Koncerty a zábavné akce v areálu penzionu Fabrika, bohatý program po celý rok:

www.fabrika.doubice.cz

Doporučujeme navštívit v okolí


Pravčická brána
300x199Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu z blízka zdají býti ještě větší. Od místa vstupu do areálu se rozbíhají upravené stezky a schodiště na jednotlivé vyhlídky, odkud můžeme pozorovat samotnou Pravčickou bránu nebo se kochat působivými pohledy do blízkého i vzdálenějšího okolí.
Neodmyslitelně k Pravčické bráně patří výletní zámeček Sokolí hnízdo. Vybudován byl r.1881 na místě chatrče z dubové kůry, která sloužila jako výčep. Původně bylo Sokolí hnízdo využíváno k ubytovávání významných hostů zdejšího rodu Clary-Aldringenů. Dnes se v prvním patře nachází galeriie fotografií Juliuse Puflera s možností zakoupení plakátů, magnetů a pohledů tohoto fotografa. V přízemí se dochovala stylová restaurace vyzdobená původními malbami.

Jiřetín pod Jedlovou (10 km od Doubic)

Jedlová (774 m n. m.)
Na vrcholku hory Jedlová se tyčí 23 metrů vysoká rozhledna. Jedlová je navíc třetím nejvyšších vrcholem Lužických hor, nabízí tedy jedinečný výhled na celé Lužické hory. Na vrchu se nachází zrekonstruovaná restaurace (http://www.jedlova.cz) a pomník německého básníka Friedricha Schillera.

Křížová hora (563 m n. m.)
Křížová hora patří mezi nejvýznamnější dominanty obce Jiřetín pod Jedlovou. Je první zastávkou při turistickém výšlapu z Jiřetína směrem na vrchol Jedlové hory. Poutní místo vzniklo v 18. století a je spojené s legendou o zjevení Spasitele na kříži. Podle legendy se Spasitel zjevil sedmi bratrům a vyzval je k návratu z nuceného exodu v době protireformace. Nejmladší z bratrů, který byl nemocný na nohy se vrátil, nechal na úpatí hory postavit dřevěný kříž a po svých modlitbách se zázračně uzdravil. Od té doby začalo na Křížovou horu přicházet mnoho trpících. Místní farář Gottfried Liessnernechal na vrchu postavit kapli s křížovou cestou, kterou tvoří jedenáct rokokových zastavení. Dále zde můžete vidět výjev z Getsemanské zahrady – sochy tří spících apoštolů Petra, Jakuba, Jana a modlícího se Ježíše. Součástí areálu je také Socha Ecce homo znázorňující sedícího Ježíše s trnovou korunou a socha Panny Marie.


Tolštejn (670 m n. m.)

Tolštejn je zříceninou středověkého hradu. Z původního horního hradu, který stával na severním úpatí vrcholových skal, se dochovaly jen nepatrné zbytky. K nejstarší části gotického hradu patří zbytky hradeb na západním okraji mezi severní věží a vrcholovými skalami, které byly spojeny zdí a lávkou a sloužily jako pozorovací hláska. Z vrcholu, přístupného po železném schodišti, je pěkný výhled do okolí na Lužické hory a do údolí na Jiřetín, Horní a Dolní Podluží a Varnsdorf, za nimiž jsou na obzoru vrchy Šluknovské pahorkatiny a Lužice.


Kyjovské údolí

Jeskyně víl

Skalní pískovcový převis s podzemními prostory, který se v zimě mění na ledové království. Vzniká tu výzdoba z rampouchů a dalších útvarů z ledu. Jeskyně je celoročně volně přístupná, takže si ji užijete jak v zimě, tak přes léto. Nachází se zhruba 5 km od chalupy v Doubicicích.


Kyjovský hrádek

Skalní hrad nad řekou Křinice v obci Kyjov. Původně bylo místo spojeno s těžbou železa, patrně sloužilo jako místo pro horníky. Schůdnost areálu je díky vytesaným schůdkům ve skalách, a i když je výstup na hrádek velmi prudký, je to jedinečný zážitek. Za odměnu na Vás čeká na samém vrchu pohled na hluboké lesy.

Více na: www.kyjovskeudoli.cz


Jetřichovice – 10 km od Doubic

Jetřichovické stěny

Jetřichovické skály jsou pískovcové skalní útvary, kterým dominují tři vrcholy. Mariina vyhlídka (428 m n. m.), Vilemínina stěna (439 m n. m.) a Rudolfův kámen (484 m n. m.). Vyhlídky nabízí pohled do širokého okolí, jsou prostoupeny schody, lávkami, jsou proto přístupné pro turisty. Vede zde osmikilometrová naučná stezka, která návštěvníky provede přes trojici zmíněných vyhlídek.


Mariina vyhlídka (428 m n. m.)

Nejznámější a také jedno z nejoblíbenějších míst Jetřichovických skal, jeden ze symbolů Českého Švýcarska. Dřevěný altán, umístěný na výhledové ploše, nabízí výhled do okolí nejen Jeřichovických skal, ale také celého Českého Švýcarska. Nejpopulárnější je romantické pozorování okolní krajiny při západu slunce. Turisté, kteří se sem vydají však musí počítat se strmým výšlapem.


Loupežnický hrádek – Šaunštejn

Skalní hrádek Šaunštejn vznikl někdy v polovině 14. století. Patřil rodu Berků a později Vartemberků. V roce 1444 byl dobyt, pustl a stal se útočištěm loupežnických band, zběhů a dobrodruhů. Začalo se mu proto říkat Loupežnický hrádek. Původně měl hrad strážní funkci a signálním ohněm dával vědět nebezpečí či ohrožení a také obchodní výpravy jedoucí z České stezky na sousední skalní hrad Falkenštejn. Tak důmyslná byla štafeta ochrany obchodních stezek. Plošina hradní skály je rozdělena do několika bloků se strmými stěnami. Přístup k zbytkům hrádku je zabezpečen pomocí systému železných žebříků, mostků a zábradlí.


Na Tokáni

Tokáň si zaslouží přívlastek nejromantičtějšího místa v Českém Švýcarsku. Nachází se zde soubor malebných budov, které nechali postavit Kinští. Je to ideální zastávka na cestě na Mariinu a Vilemíninu vyhlídku.


Skalní průrva – Úzké schody

Tzv. Myší díry (dříve také Trpasličí rokle, Andělské schody) jsou jedním z nejzajímavějších úkazů Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o úzké skalní průlezy a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky. Nad nimi se nacházejí skalní plošinky, ze kterých je výhled na okolní skalní útvary. Nachází se na pomezí Jetřichovic a Doubic, od chaty vzdálené asi 5 km. Výstup je sice poměrně náročný, stojí však za to. Pozor na kočárky, které se na tento výlet určitě nehodí. Na jedné ze skal se dodnes dochoval vytesaný znak v podobě velkého W. Jde o reliéf s korunkou, který připomíná návštěvu kněžny Vilemíny Kinské roku 1849


Více informací o naučné stezce:

http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Naucna-stezka-Jetrichovicke-skaly.aspx


Vlčí hora (581 m n. m.)

Pokud jste milovníky rozhleden, navštivte rozhodně nejstarší rozhlednu ve Šluknovském výběžku – rozhlednu Vlčí hora.


Luž (793 m)

Nejvyšší hora lužických hor, přes jejíž vrchol vede statní hranice s Německem. Nabízí opět skvělý výhled do širokého okolí. Z obou stran je dobře přístupná po turistických stezkách. Horní partie hory jsou chráněné jako přírodní rezervace, ve vrcholové části je hora porostlá pralesními porosty, kde převažují buky, javory a smrky.


Cykloturistika v Českém Švýcarsku:

http://www.region-ceskesvycarsko.cz/aktivni-vyziti/cyklotrasy/

http://www.ceskosaske-svycarsko.cz/cyklotrasy.html

https://turistika.ceskesvycarsko.cz/cs/trasy/na-kole


Tipy na výlety naleznete zde:

http://www.region-ceskesvycarsko.cz – připravené již naplánované trasy

https://turistika.ceskesvycarsko.cz/cs/cile/doubice

http://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/narodni-park-ceske-svycarsko.aspx